Bina Otomasyon Sistemleri
TMS MÜHENDİSLİK

BİNA OTOMASYON SİSTEMİ

BINA ENERJI YÖNETIM SISTEMI (BEMS) NEDIR?

Bina Enerji Yönetim Sistemleri, diğer bir adıyla Bina Otomasyon Sistemi (BOS/BAS) veya Bina Yönetim Sistemi (BMS/BYS), bir binanın teknik sistemlerini (iklimlendirme, havalandırma, aydınlatma ve hidrolik gibi) izlemek ve kontrol etmek için kurulmuş akıllı mikroişlemci tabanlı denetleyici ağlarıdır. Binalarda bulunan ısıtma, havalandırma iklimlendirme ve kullanım suyu tesisatı vb. gibi mekanik sistemleri, aydınlatma sistemi, şalter ve enerji analizörü gibi elektrik sistemlerini izler veya kontrol eder.

Binanın maksimum verimlilik seviyesinde çalışmasını sağlar, israf edilen enerji kullanımını ve buna bağlı maliyetleri ortadan kaldırır. Çalışma gereklilikleri, dış ve iç çevresel koşullar ile enerji kullanımı arasındaki doğru dengeyi sürekli koruyarak optimum verimlilik seviyesi elde edilir.

 

NEDEN BIR BEMS'E IHTIYACIM VAR?

Tasarruf için

Ev dışı binaların mülk sahiplerinin ve kiracılarının, enerji kullanımlarını daha verimli bir şekilde yönetmeleri ve maliyetlerini, karbon emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olmak için artan baskı altında olduklarını takdir ediyoruz. BEMS, binanızın enerji tüketiminin%84'ünü etkili bir şekilde kontrol edebilir. Dahası, işlevlerini çok fazla etkileşime ihtiyaç duymadan günden güne, yıldan yıla tam otomatik olarak gerçekleştirir.

Enerji kullanımınızı kontrol etmek için

İZLEMEZSENİZ, YÖNETEMEZSİNİZ!

Doğru kullanım tüketimi ölçümü ile, iyi kurulmuş bir BEMS kullanım modellerini tanımlamanıza, bunları beklenen veya istediğiniz seviyelere göre yönetmenize ve ardından kontrolü ayarlamanıza veya atıkları gidermenize yardımcı olacaktır. Genelde düzenli bir profili izleyen birçok tesisin kullanım tüketimiyle, BEMS gerçek tüketim verilerini kaydetmeli ve daha sonra kullanımın altında veya üstünde olduğunu vurgulayan bu profillerle karşılaştırmalıdır. Sistem ayarları ve parametreleri düzgün bir şekilde izlenip korunmadığı sürece, bina performansı düşmeye başlayacaktır. Sonuçta daha yüksek bina işletme maliyetleri ve azalan yolcu konforu olacaktır.

Sorun haline gelmeden önce sorunların farkında olunması

Bir BEMS, bina sahiplerinin veya kullanıcıların koşulları izlemesine ve ihtiyaç olması halinde hızlı bir şekilde yanıt vermelerine izin vererek farklı seviyelerde alarm koşulları almalı ve iletmelidir. Tüm alarm durumlarının hemen harekete geçmesi gerekmez- belki tek bir bölge sıcaklık sensörü yüksek bir okuma gösterir, kontroller otomatik olarak gerekli işlemi yaparsa bu normal duruma dönmelidir, ancak iki veya üç bölge alarmları gösteriyorsa, o zaman ihtiyaç duyulan daha ciddi bir şey olabilir.

Varlıklarınızı doğru ortamla sağlamak için

Dünya çapında binalar değişken ve zaman zaman aşırı hava koşullarına maruz kalmaktadır. Sonuç olarak, sahiplerine binalarını kontrol etmelerini ve izlemelerini sağlayan tatmin edici veriler sağlarken, aynı zamanda içindeki insanlar veya nesneler için uygun bir çalışma ortamı sağlamak da zor bir zorunluluk haline gelir.

Bina sürekliliğini sağlamak

Birçok kullanıcı veya mal sahibi için ‘sistem kapatma süresi’ kabul edilemez, örneğin Veri Merkezleri veya Sağlık tesisleri. Bu nedenle, sistemlerin sağlam ve güvenilir olması ve müşterinin ihtiyacına göre uyarlanması veya genişletilmesi gerekir. Bununla birlikte, kullanıcının veya mal sahibinin gereksinimleri değişirse, yeni ürünlerin zaten kurulu olan ürünlerle uyumlu olması gerekir, aynı zamanda halihazırda eğitim ve sistem bilgisine yapılan yatırımları güvence altına alırken mükemmel bir ekipmanın yerini alma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Tüm bina servislerine entegre etmek

Mal sahibi BEMS'lerinin HVAC ekipmanını kontrol etmekten daha fazlasın yapmasını isteyebilir, bu nedenle sistemler, 3. parti sistemlere veya paketlenmiş üniteler gibi ürünlere, entegre edilebilmesi gerekir. (Yangın veya Geçiş sistemi sinyalleri vb.) Ara yüz oluşturma, birlikte çalışabilirlik ve entegrasyon, bir sistem kurulumunun karmaşık alanları haline gelebilir Binaların ve kullanıcıların kendi özel gereksinimleri için en iyi entegrasyon çözümünün uygulanması konusunda ekiplerimiz uzmanlaşmıştır.

Sosyal ve kurumsal sorumluluk hedeflerine ulaşmak

Bir BEMS, yasal ve kurumsal sosyal sorumluluk taleplerini karşılamaya yardımcı olarak enerji kullanımı ve karbon emisyonlarının nasıl azaltıldığını görsel olarak raporlar sunacak ve gösterecektir.